آزادی بیان - سخنرانیهای دکتر حسن عباسی

سخنرانیهای دکتر حسن عباسی

قالب‌های یخ در گرمای خورشید
ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱/٢٥  کلمات کلیدی:

مطلب زیر تحلیلی است که در سایت مرکز بررسی های دکترینال امنیت بدون مرز ( مرکز تحقیقات استراتژیک دکتر عباسی) آمده :

در سال های اخیر، رسانه ها از قول دانشمندان و همچنین رهبران جهان نسبت به گرم شدن کره ی زمین، و به ویژه آب شدن یخ های قطبی هشدار داده اند و این نگرانی ها همواره تکرار و تأکید می شود. واقعیت گرم شدن کره ی زمین و ذوب یخ-های قطبی را می توان استعاره و نماد و تمثیلی از ذوب قالب های یخ تمدن غرب دانست.

دایره امنیت اجتماعی
در سال‌های اخیر، رسانه‌ها از قول دانشمندان و همچنین رهبران جهان نسبت به گرم شدن کره‌ی زمین، و به ویژه آب شدن یخ‌های قطبی هشدار داده‌اند و این نگرانی‌ها همواره تکرار و تأکید می‌شود. واقعیت گرم شدن کره‌ی زمین و ذوب یخ-های قطبی را می‌توان استعاره و نماد و تمثیلی از ذوب قالب‌های یخ تمدن غرب دانست. چه اینکه کشورهای مختلف تمدن غرب؛ هریک جدا‌گانه مانند یک قطعه بلوک یخ که در معرض گرمای خورشید آب می‌شود، در اثر کاهش جمعیت بدلیل پایین آمدن زاد و ولد به مرور آب می‌شوند و آب می‌روند.
در ماه‌های اخیر، اندیشمندان غربی در هشدارهای متعدد به افکار عمومی، سران کشورهای مغرب زمین و یا حتی به پاپ بندیکت، پیش‌بینی کرده‌اند که اگر کاهش زاد و ولد در قاره‌ی اروپا ادامه یابد، این قاره در اثر مهاجرت مسلمانان، در سال 2050 به یک تمدن اسلامی تبدیل خواهد شد.
از این رو در آخرین یک‌شنبه‌ی سال 2007، جمعیت عظیمی در شهرهای مختلف اسپانیا برای تأکید بر ضرورت توجه به خانواده، اقدام به برگزاری یک راهپیمایی گسترده نمودند که مردم رم پایتخت ایتالیا نیز در میدان مرکزی واتیکان از طریق تلویزیون‌های بزرگ دیواری در تظاهرات اسپانیایی‌ها مشارکت نمودند. روزنامه‌ی اسپانیایی «ال‌پائیس» نیز چند روز بعد، در خصوص فروپاشی و فقدان نهاد خانواده در آینده‌ی نزدیک در اروپا هشدار داد.
در این میان ولادیمیر ‌پوتین رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی تاریخی خود در آخرین روزهای سال 2007، شعار کشوری دولت روسیه برای سال 2008‌ میلادی را «خانواده» و بازگشت به ارزش‌های خانواده و همچنین افزایش زاد و ولد نام نهاد. دلیل اینکه سال 2008 در روسیه سال خانواده نامیده شد، گزارش منتشره در اواخر زمستان 2007 -19 ‌اسفند 1385- از سوی مراکز مطالعات استراتژیک روسیه بود. بر اساس این گزارش تا سال 2015 یعنی در کمتر از 8‌ سال، 10 ‌میلیون نفر از جمعیت این کشور کاسته می‌شود و به سقوط هراس‌آور 136‌ میلیون نفر خواهد رسید. در همان تاریخ، دولت روس از زنان این کشور درخواست کرد که بچه‌دار شوند. حتی در برخی مناطق روسیه، مسئولین شهری روزهای پنج‌شنبه‌ی آخر هر ماه را تعطیل نموده و از آن روز به عنوان روز بچه‌دار شدن و خانواده نام می‌بردند، تا زوج‌ها فرصت بیشتری برای در کنار هم بودن داشته باشند.
وضعیت سایر کشورهای غربی نیز بهتر ‌از روسیه نیست. آلمان 82 ‌میلیون نفری نیز با رشد منفی جمعیت روبروست و در نتیجه دولت آن کشور اقدامات حمایتی گسترده‌ای را برای نجات ‌آلمان شروع کرده است. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در پیامی به مناسبت آغاز سال 2008 اعلام نمود که طرح «تأمین مالی والدین» را به اجرا خواهد گذاشت. این طرح به زن یا مرد خانواده‌ای که صاحب نوزاد شده‌اند امکان می‌دهد به طور متناوب برای یک سال در خانه بماند و درآمد و مزایای کامل شغلی خود را از دولت بگیرد. سیاست مرکل این است که با انجام این طرح، هم میزان زاد و ولد افزایش یابد، و هم مردان در امر بچه‌داری و مراقبت از کودکان سهم بیشتری را عهده‌دار شوند. گسترش کودکستان‌ها نیز یکی از طرح‌های دولت آلمان برای ارتقاء وضعیت خانواده است.
در اوایل دهه‌ی 1990 به منظور ترغیب دختران غربی برای بچه‌دار شدن، از عروسک باربی کمک گرفتند، و مدلی از این عروسک را روانه‌ی بازار کردند که حامله بود. دختر بچه‌ها در بازی با آن، نقش «ماما» را ایفاء نموده و به مرور به بچه‌دار شدن در جوانی خود راغب می‌شدند. اما این تدبیر نیز نتیجه نداد، و کاهش جمعیت تمدن غرب همچنان ادامه یافت.
آزموده را دوباره به اجرا گذاردند و در هفته‌ی دوم سال ‌2008 رسانه‌های غربی با نمایش «نیکول کیدمن» هنرپیشه‌ی استرالیایی-آمریکایی، خبر «حامله» بودن وی را به جهان مخابره کردند، تا شاید دختران و زنان غربی از این مدل انگلوساکسن الگو بگیرند و آبستن شوند.
پرسشی که باقی می‌ماند این است که آیا این سیاست‌ها می‌تواند جلو ذوب شدن یخ تمدن غرب را بگیرد؟!
پاسخ منفی است، زیرا گرمای اندیشه‌ی فردگرایی Individualism و حرارت فرهنگ لذت‌گرایی Hedonism شدید‌تر از آن است که یخ جمعیتی غرب بتواند در برابر آن مقاومت کند.
واقعیت این است که در پایان قرن ‌21 میلادی، تمدن غرب، بدون وقوع جنگ هسته‌ای یا بدون فراگیر شدن بیماری مرگباری چون وبا یا طاعون، و تنها در اثر کاهش جمعیت، پایان می‌یابد. فرجامی که نه تنها در غرب، که در شرق کره‌ی زمین نیز، کشورهایی چون ژاپن، کره جنوبی و چین را به انتظار نشسته است.


 
سخنرانی در جمع مسئولان تربیتی و آموزشی
ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱۱  کلمات کلیدی:


ای آنکه به تدبیر تو گردد ایام 
ای دیده و دل از تو دگرگون مادام
 
ای آنکه به دست توست احوال جهان
حکمی بنما که گردد ایام به کام

 ضمن تبریک سال نو  . سخنرانی دکتر حسن عباسی در جمع مسئولان و دست اندرکاران آموزشی و تربیتی که بریده ای از آن را که مربوط به الگو سازی علی دایی بود در پست قبل گذاشتم و بنا به درخواست دوستان این سخنرانی را به طور کامل هم برای اطلاع  و افزایش آگاهی شما  در وبلاگ قرار دادم

         قسمت اول

        قسمت دوم