آزادی بیان - سخنرانیهای دکتر حسن عباسی

سخنرانیهای دکتر حسن عباسی

مراسم افتتاحیه کرسی های آزاد اندیشی با حضور دکتر عباسی و ...
ساعت ٢:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱/٢۳  کلمات کلیدی:

مراسم افتتاحیه کرسی های آزاد اندیشی با حضور صادق و سعید زیباکلام، ابراهیم فیاض و حسن عباسی از اساتید دانشگاه، عصر امروز در دانشکده حقوق دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس،‌ حسن عباسی رئیس مرکز دکترینال امنیت بدون مرز در مراسم افتتاحیه کرسی‌های آزاداندیشی که بعد از ظهر امروز در تالار شیخ انصاری دانشگاه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به اینکه مشکلی که اکنون در این مقوله وجود دارد مشکلات ساختاری است خاطرنشان کرد: از حوزه‌ها و دانشگاه‌ها در خصوص بحث آزاد اندیشی چیزی استخراج نمی‌شود پس باید آستین‌ها را خود بالا بزنیم و به تولید علم و روش‌های آن دست بزنیم.
وی تصریح کرد: نهادهای کشور می‌خواهند تولید علم را فقط توصیف کنند و فرهنگستان علومی که تولید علم را فقط در حد تولید آبمیوه می‌داند پس نباید از این گونه نهادها در خصوص تولید علم انتظار داشت.
این کارشناس مسائل استراتژیک تاکید کرد: اکنون در خصوص تولید علم و نقطه پروری فقط در کشورمان به توصیف آن اکتفا می‌شود. در صورتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در این خصوص راهها و روش‌ها را تبیین کند و اگر واقعا نمی‌توانند به این امر بپردازند وارد گود شده و 230 واحد درسی از کارشناسی تا دکترا را در دانشگاه تدریس کنند.
وی با اشاره به اینکه من دکتری را در ایران ندیدم که دکترین داشته باشد خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب مفهومی به نام تیمسار ارتش وجود داشت و مقام معظم رهبری فرمودند این مفهوم دارای اشکال است که اکنون این مفهوم به نام امیر تغییر نام داده است و طبق همین امر باید در خصوص آزاداندیشی و مقوله علوم انسانی پیگیری لازم را داشته باشیم.
عباسی در ادامه بیان داشت: ما نه تنها در حوزه‌ها بلکه در دانشگاه‌های کشورمان نیز هیچ مجتهدی نداریم. در کدام دانشگاه ما استاد دانشگاه دکترین و نظریات خود را در کلاس‌های خود تدریس می‌کند.
رئیس مرکز دکترینال امنیت بدون مرز خاطرنشان کرد: استادی که نظریات خود را تدریس می‌کند این استاد یک دکتر واقعی است.
وی افزود: مقام معظم رهبری چند سال گذشته در جلسه‌ای با مسئولان نظام در بخشی از سخنان خود فرمودند کاش فردایی وجود داشت تا انسان‌ها خارج از فضای جایگاهی خود ساعت‌ها را به بحث‌های علمی بپردازند و این در حالی است که آقایان دانشگاه تهران به مقام معظم رهبری پیشنهاد اعطای دکترا می‌دهند تا به همه بفهمانند امکان تولید علم در کشور وجود ندارد. اما در کشوری چون فرانسه چنین مکان‌هایی از سالیان دور تاسیس شده و افراد پیش نویس نظریات خود را به این مراکز ارسال می‌کنند و حتی می‌توانند در خصوص نظریات خود صحبت علمی کنند.
غباسی در ادامه تاکید کرد: افتخار وزیر علوم ما این است که 10 هزار مقاله در ISI ارسال کرده‌اند و این در حالی است که ما برای آنگولاساکسون که همان آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و استرالیایی‌ها هستند به صورت رایگان تولید علم می‌کنیم و 95 درصد این مقاله‌ها در ایران حتی ترجمه هم نمی‌شود و در دسترس دانشجویان و محققان ایرانی قرار نمی‌گیرد.
این کارشناس مسائل استراتژیک در ادامه گفت: دانشجوی ایرانی باید برای تولید علم 300 درصد زحمت بکشد به گونه‌ای که باید علم را به زبان انگلیسی، عربی و فارسی بداند، این در حالی است که یک دانشجوی الازهر مصر باید برای تولید علم 200 درصد زحمت کشیده و دانشجوی اروپایی 100 درصد زحمت بکشد. اما دانشجو و استاد ایرانی تنها در مقوله‌ تولید علم 33 درصد زحمت می‌کشد.
رئیس مرکز دکترینال امنیت بدون مرز در ادامه تصریح کرد: آمریکا از سال 2002 به بعد از گام سوم علم که همان رسیدن به مقطع دکترا است عبور کرد و اکنون از مرحله تیمکس نیز در حال عبور است و این در حالی است که ما در جامعه‌ای می‌خواهیم آزاداندیشی کنیم که هنوز به این مراحل دست پیدا نکرده‌ایم.


 
حسن روحانی دعوت به مناظره با حسن عباسی را بی‌پاسخ گذاشت
ساعت ۱:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱/٢۳  کلمات کلیدی:

به گزارش شبکه ایران، مسئول بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران از عدم همکاری حسن روحانی برای برگزاری مناظره پیرامون مسائل هسته‌ای کشور، انتقاد کرد و گفت که او تاکنون حاضر به اعلام مناظره با حسن عباسی نشده است.

علیرضا امامی با بیان اینکه بسیج دانشجویی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، اقدامات لازم را برای دریافت مجوز برگزاری نشستی به مناسبت سالروز جشن ملی فناوری هسته ای انجام داده است، اظهار داشت: برنامه بسیج دانشجویی این بود که حسن عباسی و حسن روحانی در این نشست با نگاهی استراتژیک، پیرامون مسائل هسته‌ای ایران به بحث و تبادل‌و‌نظر بپردازند.

وی افزود: هدف از برگزاری این برنامه، پاسخگویی به سؤالات متعدد دانشجویان درباره ابعاد استراتژیک فعالیت‌های هسته‌ای کشورو دیپلماسی دولت‌های جمهوری اسلامی در برخورد با این مساله و آینده هسته‌ای کشور است.

عدم همکاری روحانی برای مناظره با عباسی

امامی با گلایه از عدم‌ همکاری دفتر حسن روحانی برای انجام هماهنگی‌های لازم برای برگزاری این جلسه، خاطرنشان کرد: برای تعیین زمان برگزاری این نشست مشغول مذاکره با طرفین مناظره، به خصوص آقای حسن روحانی بودیم که متأسفانه پس از تماس‌های متعدد و پیگیری‌های مکرر از دفتر وی، هنوز پاسخ روشنی دریافت نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه آقای حسن عباسی آمادگی خودرا برای شرکت در این مناظره اعلام کرده‌اند، گفت: بیشتر سؤالاتی که در ذهن دانشجویان وجود دارد، مربوط به مباحث هسته‌ای کشور در زمان دولت اصلاحات است و آقای روحانی به عنوان تئوریسین دولت اصلاحات در حوزه مسائل استراتژیک و سیاست‌های خارجی و به عنوان فردی که مستقیماً در مباحث هسته‌ای پیگیر و مسئول بوده‌اند، باید ذهن دانشجویان را روشن کنند و به سؤالات آنها پاسخ دهند.

توصیه رویکرد دولت اصلاحات به دولت نهم و دهم!

با این حال و درحالی که آقای روحانی حاضر نشده تا در یک مناظره، به دفاع از اقدامات خود در زمان مسئولیتش در پرونده هسته‌ای ایران بپردازد، وی چندی پیش رویکرد دولت اصلاحات در زمینه هسته‌ای را به دولت نهم و دهم هم پیشنهاد کرد!

دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی که قراردادهای "سعدآباد" و "پاریس" که در میان فعالان سیاسی از آنان با عنوان "ترکمنچای سیاسی" یاد می‌شود را در کارنامه خود دارد، ادعا کرده بود که سال 81 نقطه بسیار مطلوب در روند برنامه هسته ای ایران محسوب می شود.

البته توصیف روند هسته ای دوران اصلاحات با عبارت "بسیار مطلوب" از سوی روحانی، کافی بود تا موجی از انتقادات علیه گفته های او به راه افتد