سخنرانی ۳ خرداد ۸۴ 
حسن عباسی:
دوران حكومت جوانان آغاز شده است
 
دکتر حسن عباسی با بیان این كه دوران حكومت جوانان آغاز شده است، اضافه كرد: اندیشه‌های نوگرا می‌توانند شادابی و طراواتی را به عرصه‌های مختلف كشور بیاورند، برخی از این اندیشه‌ها از تفكرات قبل با سوادتر و عموماً با تجربه‌تر‌ند زیرا تجربه‌های زیادی از روند سابق به دست آورده‌اند.
حسن عباسی رئیس سابق مركز دكترینال امنیت بدون مرز در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی در خصوص «مهندسی سیاسی» در جمهوری اسلامی ایران و با عنوان «كالبد شكافی یك جسد، توسعه 16 ساله» كه عصر سه شنبه در سالن شهید چمران دانشكده فنی دانشگاه تهران و از سوی جامعه اسلامی دانشجویان و بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشكی برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی تصمیم گیری در ایران را با كشورهایی مانند، افغانستان، عراق، آلمان و ژاپن متفاوت دانست و بیان داشت: ما ملتی نیستیم كه از بیرون برایمان تصمیم گیری شود، ولی آمریكا با افتخار می‌گوید دمكراسی را در كشور هگل و كانت برقرار كرده‌ایم.
عباسی ادامه داد: ملت ما خود مشق دموكراسی می‌كند و جریان‌های مختلف در ایران توانمندی آن را دارند كه روی پای خود ایستاده، استقلال رای داشته باشند.
وی با بیان این كه در طول 27 سال عمر انقلاب در حد افراطی اتكا به نفس داشته‌ایم، اظهار داشت: «سنت گراها» معتقدند خودمان همه چیز داریم، «مدرنیست‌ها» نیز داشته‌های خودی را به هیچ گرفتند و گفتند باید همه چیز را از خارج بگیریم.
وی از «جریان التقاطی» به عنوان تفكر دیگری در كشور یاد و تصریح كرد: آنان نیز اعتقاد دارند دانسته‌های خود را با آن چه بیگانگان دارند مختلط كنیم و به هر مفهومی یك ایسم اضافه كرده كه البته این گروه به ورطه بیگانه افتادند.
رئیس سابق مركز دكترینال امنیت بدون مرز افزود: تفكر اومانیسم نیز بسیار زنده است و از خارج كشور ساپورت جدی می‌شود و می‌گوید خودمان همه چیز داریم، ولی باید ببینیم بیگانه چه چیزی دارد تا از آن استفاده كنیم.
عباسی با ذكر تفكر دیگری به نام «جریان خداگرا» خاطرنشان كرد: این جریان داشته های خود را ارزیابی كرده، بخش نامناسب را حذف و بخش مناسب را عرضه می‌كند، سپس شابلون خود را روی رسم بیگانه گذاشته و ندانشته‌ها را ترسیم كرده و سعی دارد تا به آنها برسد.
وی در ادامه به تشریح چگونگی در دست داشتن قدرت در بین جریانات سیاسی كشور از ابتدای انقلاب تاكنون پرداخت و بیان داشت: چپ سنتی، راست سنتی،چپ مدرن و راست مدرن به تدریج شكل گرفته كه روند واگرایی چپ و راست سنتی از مركز یعنی نهاد ولایت فقیه آغاز شد كه سهم این واگرایی در چپ سنتی 50 درصد و در راست سنتی 25 درصد ارزیابی شده و در عملكرد اقتصادی نیز هیچ كدام رویكرد دینی نداشتند.
عباسی با بیان این كه جریان‌های سنتی مذهبی قدرت تاثیر گذاری بر مردم را ندارند، اظهار داشت: این امر به دلیل عدم جوانگرایی صورت گرفت كه باید از 20 سال قبل شروع به این كار می‌كردند ولی متاسفانه آنها انقلاب را یك بار مصرف دانسته و گفتند كه خودمان این انقلاب را اداره می‌كنیم.
وی ادامه داد: آنان امروز حتی در صحنه انتخابات فقط می‌توانند توصیه اخلاقی بكنند و اگر برخی نیز در انتخابات حاضر شده‌اند تنها برای این است كه از حذف شدنشان جلوگیری شود.
عباسی با بیان این كه دوران حكومت جوانان آغاز شده است، اضافه كرد: اندیشه‌های نوگرا می‌توانند شادابی و طراواتی را به عرصه‌های مختلف كشور بیاورند، برخی از این اندیشه‌ها از تفكرات قبل با سوادتر و عموماً با تجربه‌تر‌ند زیرا تجربه‌های زیادی از روند سابق به دست آورده‌اند.
عباسی به تشریح برخی عملكردهای دولت‌های 16 سال گذشته پرداخت و گفت: لیبرال دمكرات‌ها یا مشخصاً حزب كارگزاران سازندگی امروز در پائین‌ترین حد خود در مدیریت اقتصادی 2/76 درصد اقتصاد كشور را در اختیار داشته كه این روند در انتهای دولت سازندگی 7/89 درصد بود.
وی دلیل عدم موفقیت دولت دوم خرداد را این گونه بیان كرد: در این دوران نیز سیاست اقتصادی عمدتاً در دست لیبرال دموكرات‌ها بود یعنی در 16 سال گذشته این جریان اقتصادی ادامه دار بوده است.
عباسی سهم لیبرال دمكرات‌ها را در مشاغل و پست‌ها استراتژیك از سال 68 تا 76 را 5/69 درصد عنوان كرد و افزود: از سال 76 تا 80، 3/47 درصد و از سال 80 تا امروز 31 درصد این مشاغل در اختیار این حزب بوده است.
عباسی گفت: خوب یا بد سیاست‌های اقتصادی امروز كشور معلول سیاست حزب كارگزاران سازندگی است و اگر اشكالی بوده یا نبوده امروز نیز همان روند را برای آینده كشور در نظر دارند مگر این كه برنامه‌های جدید خود را هر چه زودتر به مردم ارائه كنند.
وی یكی از مسایلی را كه حزب كارگزاران باید به آن پاسخ گو باشد را انسداد سیاسی عنوان و تصریح كرد: این سیاست گوشه‌ای از یك شیخوخیت است یعنی بزرگ بودن یك چهره،كه به دلیل حضور این چنین افرادی در حزب كارگزاران، دیگران آن را نقد نكرده و یا فقط به انتقاد از بدنه آن می‌پردازند.
عباسی با بیان این كه انسداد سیاسی و شیخوخیت در كنار سیاست لیبرالیستی و رانت پول، جایگاه حزب كارگزاران را به جایگاه ثابت و تثبیت شده تبدیل كرده است، گفت: با سر كار آمدن هر دولتی نیز این روند ادامه داشته است و اگر كارگزاران در صورت روی كارآمدن قصد دارند كه با همین رویكرد عمل كند باید ماند تا به رحمت ایزدی بپیوندند.
این كارشناس مسائل سیاسی همچنین به انتقاد از برخی عملكردهای شورای نگهبان پرداخت و خاطرنشان كرد: در راست سنتی هم دیده می‌شود كه شورای نگهبان مانند كارگزاران از مدیریتی غیر پاسخگو برخوردار است.
رئیس سابق مركز دكترینال امنیت بدون مرز خطاب به دانشجویان و قشر جوان تاكید كرد: ‌كار را از دست پیران بیگرید، من نیز به پدران و برادران خود در سیاست هشدار می‌دهم با احترام خودتان از این عرصه بیرون بروید.
عباسی با بیان اینكه باید در مدیریت‌های كشور جوانگرایی و تحول صورت گیرد تصریح كرد: اگر مجدداً مدیریت فرسوده عهده‌دار مسئولیت‌ها و مدیریت‌ها شود قطعا در جا زده و حركت رو به جلو نخواهیم داشت چرا كه حامیان آنان همچنان به دنبال حفظ حكومت ملوك‌الطوایفی هستند.
وی همچنین با بیان این كه سرمایه‌ ایمانی كشور بعد از جنگ تحمیلی 94 درصد بوده و بعد از دولت سازندگی به 77 درصد تقلیل یافته است، گفت: سرمایه‌های اجتماعی ما نیز بعد از دوران دفاع مقدس 81 درصد و پس از دولت سازندگی به مرز 63 درصد پایین آمده كه البته سرمایه‌های مادی در ایران دوران رشد داشته است.
كارشناس مسائل سیاسی با بیان این كه حزب مشاركت و سازمان مجاهدین انقلاب در 8 سال گذشته به تقابل و درگیری های داخلی روی آوردند، عنوان كرد: این روند تبعات مطلوبی در بر نداشت كه یكی از آنها غفلت از تهدیدهای خارجی بود.
وی ادامه داد: سوسیال دمكرات‌ها به ترویج ادبیات و شعارهایی با ریشه ادبیات بیگانه پرداختند و با وارد كردن اندیشه‌های غربی ادبیات سكولار و غیر دینی را رواج دادند.
عباسی همچنین گفتگوی تمدن‌ها را زمینه ساز جنگ تمدن‌های هانتینگتون دانست و افزود: آمریكا از كلید واژه‌های سوسیال دمكرات‌های داخلی مانند آزادی، دمكراسی و... كه در داخل به كار می‌برند استفاده كرده و با قرار دادن كمله «بزرگ» در جلوی اصطلاح اصلاحات به سمت اصلاحات بزرگ در خاورمیانه حركت كرده است. بنابراین هرچه با سران آنان مناظره كردیم، تفاوتی بین جامعه مدنی آمریكایی‌ها به این تفكر در ایران پیدا نكردیم.
اینكارشناس با بیان اینكه این جریان با شعارهای غیر بومی سبب محاصره صددرصدی ایران شد، تاكید كرد: قبل از این جریان،32 درصد كشور در محاصره بود ولی اكنون با محاصره صددرصدی ایران روبرو هستیم.
رئیس سابق مركز دكترینال امنیت بدون مرز افزود: سرمایه‌ ایمانی نیز در این دوره با كاهش روبرو بوده است به طوری كه در سال 76 تا 80 به 77 درصد و از 80 تا 83 به مرز 39 درصد تقلیل پیدا كرده، كه البته در این سال‌ها نیز سطح رفاه و مدل زندگی ارتقا پیدا كرده است.
عباسی ادامه داد: سند چشم انداز 20 ساله نیز به تنهایی معجزه نمی‌كند و هدفی است كه باید دولتی كارآمد به سمت آن حركت كند.
وی افزود: در دوران حضور سوسیال دمكرات‌ها به سمت دانش‌گرایی محض گرایی حركت كردیم و اعتقاد به علم درون دینی رفته رفته كمرنگ‌تر شد.
این كارشناس مسائل سیاسی با بیان این كه اصولگرایان خالص كسانی هستند كه عمرشان در حد انقلاب است، گفت: بخش سنتی آن شورای نگهبان مدیریتی فرسایشی و قدیمی است كه پاسخگو نمی‌باشد.
عباسی با اشاره به نامگذاری سال گذشته مبنی بر پاسخگو بودن مسئولان اظهار داشت: نزدیكان به ولایت باید بیشتر به این فرمایش مقام معظم رهبری عمل می كردند اما شما كجا دیده‌اید كه شورای نگهبان مقابل‌تان بنشیند و به سؤالات پاسخ بگوید.
عباسی، پیری لیدرهای برخی جریانات را عامل عدم یكپارچگی ساختار سیاسی كشور دانست و بیان داشت: با احترام می‌گویم پاسخ گو باشید و كنار بروید، من نگرانم نسل بعدی كه البته نجابت زیادی هم دارند، احترام شما را نگه ندارند.
رئیس سابق مركز دكترینال امنیت بدون مروز در ادامه این جلسه به سؤالات كتبی برخی دانشجویان پاسخ گفت.
وی در پاسخ به سؤال دانشجویی كه پرسیده بود با توجه به این كه در بین این كاندیداها ریاست جمهوری چهره‌ جوان و در عین حال با تجربه نیست آیا فكر نمی‌كنید كه انتخاب كه یك پیر هوشمند در این شرایط بهتر است؟‌ اظهار داشت: در بین این كاندیداها چند نفر تجربه مدیریتی دارند و برخی از 70 ساله‌های حاضر در زمان حضور در مهمترین صحنه‌های كشور 25 تا 40 سال داشتند، نباید فكر كنیم كه صرفاً باید به مدیریت گذشته بازگشت، چون افكار گذشته استفاده از همان تیم گذشته را به دنبال دارد.
كارشناس مسائل سیاسی همچنین در پاسخ به سؤالی درخصوص مدیران انتصابی از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: به كسانی كه از سوی مقام معظم رهبری انتخاب می‌شوند باید تذكر داد، انتخاب آنان از سوی رهبر انقلاب به این معنی نیست كه از هر خطایی مصون هستند یا نباید نقد شوند، از شخص رئیس دفتر ایشان تا سایر مسئولان نباید به این بهانه از انتقاد و نقد البته منصفانه به دور داشت و معتقدم كه باید مراقبت و محافظ صورت گیرد.
عباسی در پاسخ به سؤالی درخصوص ردصلاحیت و عملكرد شورای نگهبان نیز خاطر نشان كرد: آیا اصلاً شورای نگهبان می‌داند اقتصاد لیبرال یعنی چه؟ آیا امكان داشت كه كاندیدای حزب كارگزاران را ردصلاحیت كند؟ آیا عملكرد اقتصاد لیبرالی در تعارض با اسلام و قانون اساسی نیست؟ به نظر من بزرگان انقلاب باید برای اسلام كوتاه بیایند نه اسلام برای بزرگان انقلاب.
وی با بررسی روند نسل‌های آینده كشور، اظهار داشت: جوانان مدرنیسم و جوانان حزب اللهی مهمترین و بزرگترین نبرد سیاسی را در آینده كشور رقم خواهند زد.
/ 4 نظر / 5 بازدید
صدرا

عالي بود. خدا شما رو واسه ما نيگر داره. راستي دمتون گرم كه سريع متن سخنراني رو گذاشتين تو وبلاگ. اگه به وبلاگ منم سر بزنی منت گذاشتی.

چوپان

دست شما درد نکند

مهدي

سلام من با اكثر صحبتهاي دكتر عباسي موافق هستم و از صحبتهاي ايشان خيلي چيزها ياد گرفتم . تحليلهاي ايشان واقعا زيبا و علمي است. ولي متاسفانه آن چيزي كه در واقعيت جامعه ايران موجود است اين است كه خيلي از مردم ما دين و ايمان خود را از دست داده اند و رسيدن به پول و مقام و ... از هر چيز ديگري حتي ناموس !! آنها مهمتر شده است. به هر حال وبلاگ خيلي خوبي داريد . اميدواردم موفق باشيد.

mamad

سلام . عزيز دل اين عباسی رو اگه می خوای بيشتر بشناسی چند تا نقد ازش بخون جديدا يه نقد يکی از دوستان نوشته به نام دکترين اژانس شيشه ای بخونی نظرت شايد در مورد دکتر عوض شه