مراسم افتتاحیه کرسی های آزاد اندیشی با حضور دکتر عباسی و ...

وی با اشاره به اینکه در بحث آزاد اندیشی باید ریشه مفهوم را شناخته و ترمینولوژی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: عمده مفوم‌های علوم انسانی که در سردر دانشگاه‌های کشور می‌بینیم محل اشکال هستند. جامعه شناسی، علوم سیاسی، روانشناسی و ... با مفهوم اصلی آنها یکی نیست.
عباسی خاطرنشان کرد: دلیل دیگر اینکه علم در جامعه ما تولید نمی‌شود این است که حوزه علمیه از فلسفه و اصول فاصله گرفته است.
این کارشناس مسائل استراتژیک در ادامه تاکید کرد: ابزار در تولید علم و در حوزه علوم انسانی یک مفهوم کلی است ما باید یک مفهوم را در خود پدید آورده و 20 تا 30 سال نسبت به رشد آن مفهوم تلاش کنیم تا به تولید علم برسیم.
وی افزود: قرار نیست مدیران بالاتر از ما باشند، وقتی تولید علم نداریم تکیه بر ریاست فرهنگستان علوم غصب است.
عباسی در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به سخنان صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران دیگر سخنران این مراسم گفت: این استاد در سخنان خود اعلام کرد که برخی از اساتید از دانشگاه‌ها اخراج می‌شوند که من به این استاد اعلام می‌کنم آیا شما لیبرالیستی فکر نمی‌کنید و لیبرالیستی تدریس نمی‌کنید؟ شما به راحتی و آزادانه فرهنگ لیبرالی را در دانشگاه تدریس می‌کنید و چون نظام می‌داند شما ضد نظام نیستید پس آزادانه تدریس می‌کنید.
وی افزود: پس میان مباحث سیاسی و بحث‌های امنیتی تفاوت‌هایی وجود دارد و باید به این استاد علوم سیاسی اعلام کنم که در کشورهای غربی نیز چندی پیش استادی را به جرم ارائه طرح تروریزم روشنفکری از یک دانشگاه آمریکایی اخراج کردند.
عباسی خاطرنشان کرد: من در عرصه سیاست خطاب به سیاستمداران این سئوال را مطرح کردم که چرا آنها می‌گویند ما نمی‌توانیم اما جالب این است که برخی از این سیاستمداران به رهبری رئیس فرهنگستان علوم حدود هزار و 700 صفحه مقاله به صورت رنگی و گلاسه شده تهیه کرده و با مطالب خاصی عنوان کردند که در ایران نمی‌توانیم.


رئیس مرکز دکترینال امنیت بدون مرز با مطرح کردن این سئوال که چرا فرهنگستان علوم نمی‌تواند تولید علم کند خاطرنشان کرد: فرهنگستان علوم به این دلیل نمی‌تواند تولید علم کند که دکترهای فلسفه آن در نظریات کانت گیر افتاده‌اند.
عباسی در بخش دیگری از سخنان خود به اظهارات باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در خصوص بحث هسته‌ای ایران اشاره و تاکید کرد: سه شنبه گذشته باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سخنانی اعلام کرد که ما به غیر از ایران و کره شمالی به هیچ کشور دیگری حمله اتمی نمی‌کنیم که در اینجا باید پرسید چرا و به چه جرم؟ آیا ما به جرم رسیدن به فن آوری هسته‌ای باید تهدید شویم؟
عباسی در ادامه افزود: استادی که ادعا می‌کند چرا آزاداندیشان اخراج و دستگیر می‌شوند باید به وی اعلام کرد که شما چرا آدرس غلط به مخاطبان خود می‌دهید. آیا کسانی که اخراج و یا دستگیر می‌شوند آزاداندیش هستند؟ شما با عنوان یک استاد دانشگاه آیا دکترین هستید؟ آیا شما از خود در حوزه تولید علم نظریه‌ای داشته‌اید؟.
این کارشناس مسائل استراتژیک در ادامه تصریح کرد: کسانی که در دانشکده مدیریت و با گرایش مسائل استراتژیک مدرک دکترا می‌گیرند فقط یک رویکرد و طرح استراتژیک را آموزش می‌بینند و در دانشگاهی چون دانشگاه عالی دفاع ملی آیا کسی هست دو رویکرد را تدریس و یا تحصیل کرده باشد.
رئیس مرکز دکترینال امنیت بدون مرز خطاب به اساتید دگراندیش تاکید کرد: افرادی آمدند و شورای عالی انقلاب فرهنگی را در ابتدای پیروزی انقلاب تاسیس کردند اما اکنون در صدای آمریکا و بی بی سی فارسی از آزادی بیان در ایران ابراز ناراحتی می‌کنند و شما استادی که حامی اینگونه افراد هستید روزی آبروی شما هم مانند آنان خواهد رفت

/ 1 نظر / 10 بازدید
سید

http://jahannews.com/vdcaoan6w49nwm1.k5k4.html